Otwarte kuchnie

Obecnie powstające projekty mieszkań i domów uwzględniają inny niż tradycyjny kształt kuchni a mianowicie kuchni otwartej. Oznacza to, iż jest ona pomieszczeniem nieoddzielonym ścianą od salonu czy jadalni. Rozwiązanie takie ma swoje zalety i wady, których świadomość powinna mieć każda osoba decydująca się na taką koncepcję.

Wielokrotnie też pojawia się dylemat co wybrać, dlatego zanim zaczniemy podejmować decyzje warto zapoznać się z argumentami za i przeciw. Jeśli kuchnia ma być otwarta na salon to z pewnością powiększy ona optycznie jego powierzchnię. Sfera mieszkalna wtedy wydaje się być bardziej przestronna.

Jednak należy pamiętać, że podczas gotowania wszelkie zapachy będą się przedostawać do salonu, gdzie za moment pojawią się goście. Może to stwarzać nieprzyjemną atmosferę, zwłaszcza, że w tak połączonych pomieszczeniach trudniej o skuteczną wentylację która wyeliminuje wilgoć powstającą podczas przygotowywania potraw oraz niechciane zapachy.

Co jeszcze daje otwarte pomieszczenie kuchenne? Na pewno sprzyja zespoleniu życia rodzinnego jak towarzyskiego, gdyż szykowanie posiłków nie ogranicza kontaktów osobie pracującej z resztą domowników. Niestety kuchnia otwarta na salon generuje kilka wad związanych z odczuciami estetycznymi. Goście przebywający w salonie narażeni są na widok brudnych naczyń, gdyż nie zawsze jesteśmy w stanie pozmywać je na bieżąco.

Ponadto, wnętrze salonu powinno być dostosowane pod względem wyposażenia do kuchni co dla jednych może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem a dla innych niemiłą koniecznością. No i ostatnia uwaga: specjaliści od projektowania polecają kuchnię otwartą do wnętrz minimalistycznych, tam gdzie salon ma być miejscem prawdziwego wypoczynku, z właściwą dla domowników stylizacją i chęcią całkowitego wyizolowania się od hałasów życia codziennego, nie jest polecana.

Tak naprawdę wybór przedstawionych koncepcji jest sprawą indywidualną. Jeśli domownicy są osobami towarzyskimi, otwartymi, umiejętnie zagospodarowującymi duże otwarte przestrzenie to kuchnia połączona z salonem czy jadalnią będzie dla nich świetną propozycją. Z koeli kuchnia wyizolowana, zamknięta jako tradycyjne rozwiązanie sprawdza się w naszych domach od lat i także ma swoje zalety, chociaż przez wiele osób uznawana jest za niemodną.