Szafki do kuchni

Wyposażenie kuchenne to przede wszystkim dopasowane do kształtu pomieszczenia meble, urządzenia niezbędne w kuchni czyli kuchenka, zmywarka lodówka oraz krzesła typowe do kuchni i stół przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy.

Na początek meble użytkowe przeznaczone do przechowywania przyborów kuchennych i produktów żywnościowych a mianowicie szafki. Obecnie powstają projekty eleganckich i ergonomicznych szafek, których wyposażenie jest nie tylko eleganckie, ale i szalenie funkcjonalne. Wiele osób decyduje się zastępować nimi klasyczne półki, często niewygodne i niepraktyczne.

Dzisiejsze systemy jakie wykorzystuje się w meblach kuchennych dają ogromny komfort użytkowania i prosty sposób na utrzymanie porządku. Należy tutaj wspomnieć także o szufladach cargo. Bardzo dobrze sprawdzają się szafki narożne, dają możliwość wygodnego zagospodarowania każdego kawałka powierzchni kuchennej tak aby zwiększyć obszar pomieszczenia i nie zagracać go. Służą temu dokładnie opracowane systemy takie jak magic corner, które posłużą wiele lat, tak więc warto wydać trochę więcej na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w kuchni i dłużej cieszyć się wygodą. Co więcej nie tracimy przy tym na elegancji, wszystkie elementy szafek są tak skomponowane żeby były sprawne i jednocześnie ładnie się prezentowały.

Co do szafek wiszących nie powinny być one montowane zbyt wysoko. Niestety jest to jeden z częstszych błędów podczas oprzyrządowania kuchni. Powoduje to, że są trudno dostępne dla użytkujących je osób i zamiast dawać większą przestrzeń przy blacie sprawiają dużo więcej kłopotów. Aby skutecznie pogodzić te dwie rzeczy należy tak dostosować blat kuchenny by był odpowiednio szeroki a wisząca nad nim półka nie utrudniała pracy na nim.

Świetnym wyjściem w miarę możliwości przestrzennych jest rezygnacja z blatu na rzecz wyspy lub półwyspu na środku kuchni. Zmienia to nieco aranżację kuchenną, ale daje możliwość bardziej funkcjonalnego rozmieszczenia szaf, szafek, półek czy szuflad. Bardzo ważnym jest wybór sposobu otwierania szafek kuchennych.

Specjaliści radzą  kupować gotowe lub zamawiać szafki otwierane do góry bądź też zamykane spuszczaną na dół żaluzją, natomiast zdecydowanie odradza się zwykłe drzwiczki na zawiasach otwierane na bok. Świetnie sprawdzają się także gotowe szafki do zabudowy jakie znajdziemy w dużych salonach meblowych.